Pushimet verore në Shqipëri, 10 vendet më tërheqëse

Shqipëria është një tokë e mbushur plot surpriza dhe e aftë për të mahnitur edhe turistin skeptik. E gjendur mes maleve dhe detit, Shqipëria është një vend ku mund ngelesh pa mend nga  bukuritë dhe plazhet e saj natyrore. Mjafton mendosh për brigjet e saj, zgjasin qindra kilometra përgjatë Detit Adriatik. Shumë plazhe shfaqen gjysmë boshatisura, kurse disa tjerajanë pajisura me struktura e infrastruktura. Brigje me rërë e det kristaltë, apo panorama spektakolare nuk kanë asgjëpër t’i pasur zili Greqisë e Kroacisë. Madje gëzojnë avantazhin e qenit ende shumë ekonomike sesa destinacionet turistike fqinjë.

Plazhi i Kakomesë:


Ndër vendet joshëse është gjiri i Kakomes, një nga zonat bukura detare bregut ballkanik, pjesë e komunës Lukovës, është një nga perlat e natyrës shqiptare. Kakome ështënjë fshat i vogël me një plazh mrekullueshëm. Aty shkohet me anije dhe me makinë. Mund edhe shkoni me not nga njëri skajtek tjetri. I vendosur një gji vogël detar dhe i rrethuar ngamale larta plazhi është padyshim një bukuri e rral natyrore.

 

 

 

 

Plazhi i Ksamilit:

Fakti territori i ishullit Ksamilit është pjesë e ParkutKombëtar Butrintit, ku gjenden edhe rezidenca arkeologjike antikitetit, ka kontribuar sigurisht për ruajtur pacenuar,pothuajse gjithë peizazhin përrallor. Det me ujë kulluar, plazh me rërë bardhë dhe mundësia për ekskursione paharrueshme e bëjnë Ksamilin destinacionin mirë përpushime verore Shqipëri.

 

 

 

Plazhi i Gjipesë:

Bëhet fjalë për një plazh qetë sesa fqinjët, Dhërmi e Jalë, teksa servir rërën fine dhe një det kaltër duket sikur tërheq vetvetiu. Për mbërritur aty, duhet parkosh makinën fund rrugës dhe ecësh për 10 minuta këmbë. Pikërishtky izolim kontribuon për ta bërë një përvojë unike.

Gjiri i Gramës:

Gjiri i Gramës zonën e Vlorës është një nga ato pamje pa fjalë. Ngjan me imazhet ekzotike plazheve largëta. Ndodhet fund shpatit perëndimor Karaburunit. Kjo zonëdetare ka shërbyer si vend strehimi për anijet ishin vështirësi përgjatë bregdetit të rrezikshëm kohë keqe. Fillimisht ka shërbyer si një zonë e shfrytëzimit të  gurit,gjurmët e cilave shfaqen sot dy shpatet. Emri është ilidhur mënyrë eksplicite me mbishkrime gdhendura antikitet.

Plazhi i Jalës:

Një tjetër mbrekulli e bregdetit Jon. Plazhi i Jalës është një ngaplazhet bukura vendit dhe vitet e fundit ështëpërmirësuar shumë infrastruktura, rruga, alternativat e argëtimit, paketat, reklamimi. Grupe shumta rinjsh kanë zgjedhur paktën një herë një nga paketat e thjeshta ofrohet ngaorganizatorët.

 

 

 

 

Dhërmi:

Është ndoshta destinacioni bregdetar i njohur Shqipëri, me plazhe tërheqëse dhe një fluks turistik kënaqshëm. Përtejplazhit kryesor, është gjithmonë i mbushur, mund gjendenkënde qeta plazhe veçuara. Larg nga periudha ekulmit sezonit, ndër tjera, plazhet izoluara mund të jenë plotësisht dispozicionin tuaj.

Lukovë:

Gjendet 22 km veri Sarandës, qytet ku mund merretedhe trageti për Korfuzin e afërt. Është një zonë, mbushetme turistë periudhën e kulmit sezonit, por nëse vizitohet shtator mund jetë vërtet parajsë. Plazhet e mëdha thuajse boshatisura, përkrah detit kristaltë, përfshijnë krahët e tyrepushuesit fatlumë.

Plazhi Palasë Vlorë:

Plazhi Palas i Vlorës, për shembull, meriton sigurisht njëqëndrim gjatë. I shtrirë bregun e shkëlqyer përfshinQafën e Llogarasë dhe Sarandën, ai karakterizohet nga shtëpiza bardha dhe fshatra vogla, cilat shtrihen një zonë artë rrethuar nga natyra e bukur.

Velipojë:

Është një plazh i madh prej rreth 14 km gjatësi shtrihet Veri Shqipërisë, pak kilometra nga kufiri me Malin e Zi dheplazhit famshëm malazez Ulqinit. Mes veçantive tij ështëpadyshim rëra: studimet kanë treguar se është e pasur me joddhe ka një vlerë kuruese mjekësore. Pavarësisht klimësmesdhetare, gjendet një nga zonat lagështa Evropës.

 

 

 

Shëngjini– “Rana e Hedhun”:

Natyrisht ekzistojnë edhe shumë plazhe tjerë, disa prej cilëve sigurisht janë famshëm, por edhe tejmbushura. Shëngjini është njëri prej tyre, veri Shqipërisë, pakkilometra nga qyteti i Lezhës. Meqenëse ka fluks madhturistik nuk mungojnë hotelet dhe mundësia e prenotimit. “Rana e Hedhun”, kjo pjesë e bukur e tokës është e vendosur midis drurëve me pisha, mbetet një atraksion për tu zbuluar.

 

Recommended Articles